Druhy sněžnic

Sněžnice rozdělujeme do tří základních skupin-podle materiálů, ze kterých jsou vyrobeny.

Dřevěné

Jsou to takzvané originály. Jejich rám je vyrobený z pružného, ale pevného dřeva. Vyráběli si je lovci pro snazší pohyb v hlubokém sněhu, aby mohli lépe stopovat zvěř. Příkladem jim byla sama příroda. Když vypozorovali, že se rys nebo lední medvěd pohybuje snadněji díky svým širokým tlapám, vyzkoušeli zvětšit plochu chodidel a první sněžnice byly na světě. Jejich výroba se postupem času zdokonalila a vznikla spousta druhů sněžnic rozlišných tvarů a délek, označení,, medvědí tlapa“ nebo ,,bobří ocas“ mluví jasně, jaký tvar jejich tvořitele při výrobě inspiroval. Je to v podstatě rám vypletený koženými řemínky nebo provazem, noha v botě se upevňuje také provazem tak, aby pata byla při pohybu volná.

Kovové

Jsou vyrobené z kovového rámu (trubek) nejčastěji hliníkových slitin, kvůli menší hmotnosti. Jejich plochu vyplňuje tkanina, kůže, nebo plastová fólie. Je to modernější alternativa sněžnic dřevěných, je propracovanější upnutí bot – jakási obdoba vázání na lyžích, avšak stále s volnou patou. Využívají se pro svou větší tuhost, pevnost a odolnost zejména k pracovním činnostem v lesích – při těžbě dřeva a lesnictví.

Plastové

Jsou prozatím nejnovějším trendem pro turistiku, jejich výroba je čistě průmyslová. Je to plastový odlitek z tuhého plastu při zachování jeho pružných vlastností. Kovové části jsou vlisované a některé typy sněžnic mají vyměnitelné komponenty. Vázání je moderní a snadno ovladatelné, zároveň bezpečné a spolehlivé. Sněžnice umožňují chůzi i do prudších svahů díky podpěrce paty, některé typy umožňují i prošlápnutí paty pro sestup svahem dolů. Ty nejnovější typy jsou i přizpůsobivé bočním nerovnostem. Jejich vývoj jde dopředu a výrobci reagují na potřeby trhu množstvím inovací.

My používáme pro potřeby projektu sněžnice plastové od francouzské firmy TSL. Jde o vhodný typ pro začátečníky i zkušenější turisty, s patní opěrkou a ráčnovým vázáním. Používají se ve dvou velikostech. Větší pro muže do hmotnosti s vybavením až 140 Kg, menší pro děti a ženy až do celkové hmotnosti až 90 Kg.

Pro použití sněžnic je dále vhodné použití turistických holí. Při pohybu na sněžnicích pomáhají udržet lepší stabilitu. Používáme třídílné trekové hole Crossroad Odyssey se zajištěním klik-klak pro snadnější nastavení správné délky hole.

Aktuality

Zimní kurz - Malá Fatra

Kurz pohybu na sněžnicích - Vrátna Dolina, Velký Rozsutec a další

» Více informací

Zimní kurz - Jeseníky

Kurz pohybu na sněžnicích - Hrubý Jeseník, osada Vidly

» Více informací